Etwiining με τους μαθητές της τάξης Β3-Β4 Γερμανικά (2)

Στον άξονα των Ευρωπαικών προγραμμάτων το Λύκειο της Ιαλυσού συμμετέχει φέτος με την τάξη Β3-Β4 Γερμανικών, με υπεύθυνη καθηγήτρια την εκπαιδευτικό Γιαννακιτσίδου Ευθυμία ΠΕ07, σε ένα πρόγραμμα eTwinning. Το εν λόγω πρόγραμμα ονομάζεται “Deutsch lernen mit Märchen und Geschichten” με τη συμμετοχή έξι χωρών και στόχος του προγράμματος είναι η ενίσχυση της πολυγλωσσίας και της δημιουργικής γραφής στην γερμανική γλώσσα και τον ψηφιακό εγγραμματισμό καθώς και της ενίσχυσης των δεξιοτήτων του 21ου αιώνα μέσω της δημιουργίας ενός ψηφιακού παραμυθιού με τη χρήση scratch, μια διερμηνευόμενη δυναμική οπτική γλώσσα προγραμματισμού. Το έργο αφορά ουσιαστικά την ψηφιοποίηση κλασικών παραμυθιών ή ιστοριών από μαθητές με τη χρήση προγραμμάτων κωδικοποίησης και κινούμενων σχεδίων και η διαδικασία υλοποίησης είναι μέσω εικονικών αιθουσών διδασκαλίας.

Το eTwinning είναι μια διαδικτυακή κοινότητα που φιλοξενείται σε ασφαλή πλατφόρμα, προσβάσιμη σε εκπαιδευτικούς και σχολικό προσωπικό που έχει εγκριθεί από τον αντίστοιχο εθνικό οργανισμό υποστήριξης eTwinning.