Συμμετοχή στη STEM Δραση 2 eTwinning

Το σχολείο μας ως επωφελούμενο σχολείο eTwinning συμμετέχει φέτος στη δράση STEM 2 της Εθνικής Υπηρεσίας Υποστήριξης eTwinning. Η δράση περιλαμβάνει ίδρυση ενός ευρωπαϊκού έργου eTwinning προσανατολισμένο στη STEM μέθοδο διδασκαλίας, παραλαβή εξοπλισμού ρομποτικής και διδακτική αξιοποίησή του. Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας που ανέλαβαν τη δράση είναι η κ. Μπαντουβάκη Ολυμπία, η κ. Βαλλιανάτου Ελεάνα και η κ. Κλωνάρη Νίκη. Το ευρωπαϊκό έργο που ιδρύσαμε με το Lycee de la Valle dy Cailly στη Γαλλία ονομάζεται "Robotics and Universe" και έχει σκοπό να μελετήσει την αποστολή Cassini Huygens στον Κρόνο και το δορυφόρο του Τιτάνα και μέσω αυτής της μελέτης να αναδείξει τις επιστήμες STEM και τη συμβολή της ρομποτικής. Συγχρόνως, οι μαθητές/-τριες χρησιμοποιώντας αρχικά το Tinkercad έφτιαξαν τα πρώτα κυκλώματα και προσομοίωσαν τη λειτουργία του Arduino ελέγχοντας τις εντολές προγραμματισμού. Κατόπιν, με την παραλαβή του εξοπλισμού άρχισαν δειλά δειλά να φτιάχνουν τα δικά τους κυκλώματα και να τα θέτουν σε λειτουργία όπως φαίνεται στο βίντεο που ακολουθεί:

Σχετικά με το eTwinning έργο μας

Κατά τη διάρκεια του πρώτου μήνα εργασίας στο έργο μας, είχαμε την ευκαιρία να γνωριστούμε - μαθητές και καθηγητές - να ενημερώσουμε το προφίλ μας και να αλληλεπιδράσουμε στο φόρουμ του MyTwinSpaces. Παρουσιάσαμε επίσης τα σχολεία μας και κάποιες γενικές πληροφορίες για την περιοχή που ζούμε, τόσο οι δικοί μας μαθητές όσο και οι μαθητές από το σχολείο της Γαλλίας.

Διαβάστε περισσότερα: Σχετικά με το eTwinning έργο μας