Οικολογικό Σχολείο(Κομποστοποίηση)

H δράση αυτή αποτελεί συνέχεια δράσεων προηγούμενων ετών -συγκεκριμένα από το 2019 που για πρώτη φορά τοποθετήθηκε ειδικός κάδος κομποστοποίησης στο προαύλιο του σχολείου.

Τα στάδια υλοποίησης της φετινής δράσης (2022) είναι:

Στάδιο 1 : Δημιουργία περιβαλλοντικής επιτροπής (στο στάδιο αυτό ανάμεσα στους εμπλεκόμενους εκπαιδευτικούς και την ομάδα μαθητών που εκδήλωσε ενδιαφέρον συμμετοχής)

Στάδιο 2: Ένταξη της δράσης στο  πλαίσιο περιβαλλοντικού προγράμματος Ανακυκλώνω . Επαναχρησιμοποιώ . Σκέφτομαι τον συνάνθρωπο."

Στάδιο 3: Ενημέρωση μαθητών σχετικά με τα ενδεδειγμένα υλικά για κομπόστ.

Στάδιο 4: Τοποθέτηση του πρώτου οργανικού υλικού για να ξεκινήσει η διαδικασία κομποστοποίησης. Το υλικό που τοποθετήθηκε ήταν υλικό που έφεραν  οι μαθητές από το σπίτι αλλά και υλικό  που συγκεντρώσαν από το προαύλιο χώρο του σχολείου.

Στάδιο 5 :Οι μαθητές/-τριες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα ανέλαβαν εκστρατεία ενημέρωσης των συμμαθητών/-τριών τους ώστε να συμμετέχουν στη συλλογή οργανικών αποβλήτων του σχολείου, κυρίως φρούτων που καταναλώνονται στο σχολείο.

Στάδιο 6: Εγγραφή στο Οικολογικό Σχολείο και διεύρυνση της περιβαλλοντικής ομάδας (Δ/ντης, Σύλλογος γονέων, Βοηθητικό προσωπικό,κυλικείο)  προκειμένου να ικανοποιεί τα σταδια που απαιτούνται για τη ολοκληρωμένη συμμετοχή μας.

Στάδιο 7: Αξιοποίηση του οργανικού λιπάσματος στα παρτέρια και τις γλάστρες του σχολείου μας.