Δράση ευαισθητοποίησης για την έμφυλη και οικογενειακή βια

Την Παρασκευή 23/02/2024 και την Τρίτη 27/02/2024 πραγματοποιηθηκε στο σχολείο μας δράση για την ευαισθητοποίηση των νέων απέναντι στις προειδοποιητικές ενδείξεις μιας βίαιης σχέσης.
Είχαμε την τιμή να υποδεχτούμε το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών Δήμου Ρόδου με υπεύθυνες την ψυχολόγο κα Φακιδαράκη Δέσποινα ,την κοινωνιολόγο κα Μηνατση ΕΥΗ και την κοινωνική λειτουργό κα Χρυσού Θεανώ ….
Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Β´ λυκείου ενημερώθηκαν για το έργο του κέντρου, τη βοήθεια και την υποστήριξη που παρέχει σε γυναίκες που αντιμετωπίζουν προβλήματα κακό ποιητικής συμπεριφοράς .Μέσω ενημερωτικών παρουσιάσεων, οι μαθητές κατάλαβαν πώς να αναγνωρίζουν τα σημάδια μιας κακοποιητικής συμπεριφοράς, πώς να τα αποφύγουν και ότι υπάρχει συγκεκριμένη δομή υποστήριξης σε περίπτωση που θελήσουν να ζητήσουν βοήθεια.
Εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στο Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών για την πολύτιμη συνεισφορά τους στη δημιουργία ενός υποστηρικτικού περιβάλλοντος και την ενίσχυση της ευαισθητοποίησης των νέων.

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί : Μήνα Δεσποινα , Πεταυρακη Μαρια, Πεζανάκης Νίκος

Επιμέλεια κειμένου: Πολίτη Μαρια , μαθήτρια Β Λυκείου