5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Για το σχολικό έτος 2018-19 η Διεύθυνση Φυσικής Αγωγής της Γενικής Διεύθυνσης Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠ.Π.Ε.Θ. εναρμόνισε την 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018. Στόχος της ημέρας αυτής είναι

η δραστηριοποίηση των σχολικών μονάδων ώστε να συμβάλλουν ουσιαστικά στην ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου. Ο συνδυασμός ψυχαγωγίας και άσκησης θα οδηγήσει στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα, που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.

Η ημέρα αυτή πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας με μεγάλη συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών. Συγκεκριμένα, η ημέρα ξεκίνησε με τον ανώμαλο δρόμο μήκους 3Km περίπου ο οποίος έγινε από το σχολείο προς το ξωκλήσι του Αϊ Γιάννη μέσω του δασικού δρόμου που υπάρχει στους πρόποδες της Φιλερήμου.

Συμμετείχαν 160 μαθητές μαζί με τους συνοδούς καθηγητές.

Ακολούθησαν τα ομαδικά αθλήματα:

Ποδόσφαιρο 5Χ5 με συμμετοχή 35 μαθητών και μαθητριών

Καλαθοσφαίριση με συμμετοχή 29 μαθητών και μαθητριών

Χειροσφαίριση με συμμετοχή 43 μαθητών και μαθητριών

Πετοσφαίριση με συμμετοχή 29 μαθητών και μαθητριών

Καθώς και η

Επιτραπέζια αντισφαίριση με συμμετοχή 10 μαθητών και μαθητριών

Σκάκι με συμμετοχή 4 μαθητών και μαθητριών

Επίσης, στη διοργάνωση της ημέρας συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες στη:

Δημοσιογραφική ομάδα (6 μαθητές και μαθήτριες)

Γραμματεία αγώνων (7 μαθητές και μαθήτριες)

Ομάδα ασφάλειας του ανώμαλου δρόμου (11 μαθητές και μαθήτριες)

Ομάδα προετοιμασίας των αθλητικών χώρων (4 μαθητές και μαθήτριες)

Οι υπεύθυνοι καθηγητές και καθηγήτριες ανά άθλημα

Οι υπεύθυνοι καθηγητές και καθηγήτριες για τη δημοσιογραφική ομάδα

Στο σύνδεσμο σας παρουσιάζουμε ένα βίντεο με στιγμιότυπα της ημέρας αθλητισμού.