Συμμετοχή στους σχολικούς αγώνες

img5 35Η συμμετοχή του σχολείου μας στους σχολικούς αγώνες ήταν μεγάλη αφού από τα οκτώ ομαδικά αθλήματα λάβαμε μέρος στα επτά. Συνολικά πήραν μέρος 65 αγόρια και 37 κορίτσια. Συγκεκριμένα πήραμε μέρος στο Ποδόσφαιρο (αγόρια), Χειροσφαίριση (αγόρια,κορίτσια), καλαθοσφαίριση (αγόρια, κορίτσια), Πετοσφαίριση (αγόρια, κορίτσια).

Τα αποτελέσματα των αγώνων ήταν τα εξής:

1. Χειροσφαίριση Αγόρια: Πρωταθλήτρια Δωδ/νησου-Πρόκριση στη Γ΄Φάση Πανελλήνιου σχολικού πρωταθλήματος. Έφτασε στα προημιτελικά.Πανελλαδικά κατέλαβε την 8η θέση.
  2. Χειροσφαίριση κορίτσια: Πρωταθλήτρια Δωδ/νησου-Μοναδική συμμετοχή στα Δωδ/νησα.
  3. Πετοσφαίριση Αγόρια: Πήγε στον τελικό Δωδ/νησου και πήρε δεύτερη θέση.
  4. Πετοσφαίριση Κορίτσια: Ένας αγώνας και αποκλεισμός.
  5. Καλαθοσφαίριση Αγόρια: Ένας αγώνας και αποκλεισμός.
  6. Καλαθοσφαίριση Κορίτσια: Πρωταθλήτρια Δωδ/νήσου.Πρόκριση στη Γ΄Φάση Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος. Στην  Γ΄Φάση των αγώνων η ομάδα των κοριτσιών κατέλαβε την 8η θέση Πανελλαδικά.
  7. Ποδόσφαιρο Αγόρια: Ένας αγώνας και αποκλεισμός.

Από τα ατομικά αθλήματα λάβαμε μέρος στο στίβο με τη μαθήτρια μας Μωραΐτη Σμαράγδη, η οποία πήρε μέρος στον αγώνα 100μ. μετ΄εμποδίων στον οποίο τερμάτισε πρώτη και είναι πρωταθλήτρια Δωδ/νήσου. Προκρίθηκε στη Β΄φάση του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στην οποία πραγματοποίησε προσωπικό ρεκόρ.   Στη Γ΄ Φάση του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος κατέλαβε τη 2η θέση Πανελλαδικά.