Εκπαιδευτική Επίσκεψη στη Βουλή Σχ.Έτος 2018-19

Οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄Λυκείου επισκέφτηκαν τη Βουλή την Τετάρτη στις 23 Ιανουαρίου 2019. Ξεναγήθηκαν στην έκθεση Ιστορικών Αντικειμένων της Βουλής, επισκέφτηκαν την αίθουσα συνεδριάσεων και παρακολούθησαν μια αγόρευση. Το πρωί της ίδιας μέρας ξεναγήθηκαν στο αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης και στο μουσείο της. Επιπλέον, με την ευκαιρία της επίσκεψης στην Αθήνα πραγματοποίησαν δύο εκπαιδευτικές επισκέψεις.

Τη Δευτέρα 21 Ιανουαρίου 2019 ξεναγήθηκαν στο Θέατρο της Αρχαίας Επιδαύρου, στις Μυκήνες και στο Ναύπλιο. Την Τρίτη 22 Ιανουαρίου 2019 επισκέφτηκαν τους Δελφούς και ξεναγήθηκαν στο Μουσείο και τον αρχαιολογικό χώρο. Οι μαθητές και μαθήτριες μας αποκόμισαν πολλές γνώσεις για το θεσμό της Δημοκρατίας στη χώρα μας καθώς και για το ιστορικό παρελθόν της.

Τους μαθητές/-τριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Μπαντουβάκη Ολυμπία,κ. Κλωνάρη Νίκη και κ. Σαλιάρης Δημήτρης.