Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου-ΔΟΠΑΡ διοργανώνει σε συνεργασία με τις εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Μήνας Εφηβείας».

Ο «Μήνας Εφηβείας» περιλαμβάνει δύο δράσεις:

Α. ONLINEΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ

Για τη φετινή χρονιά, οι μαθητές και οι μαθήτριες με τους εκπαιδευτικούς τους μπορούν να «συναντηθούν» διαδικτυακά με τους συγγραφείς και να παρακολουθήσουν την παρουσίαση των ακόλουθων βιβλίων:

α) «Προσωπογραφίες του 1821» της συγγραφέως και ιστορικού Μαρίας Σκιαδαρέση για γυμνάσια και λύκεια,

β) «Μια σκιά στο παράθυρο» της συγγραφέως Λίνας Λυχναρά για ε΄ και στ΄ τάξεις δημοτικού και

γ) «Με το σπαθί της Ανδώς στα βάθη της ιστορίας» του συγγραφέα και εκπαιδευτικού Γιώργου Χατζόπουλου για γυμνάσια και λύκεια.

Β. ONLINE ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ & ΓΟΝΕΙΣ

ONLINE ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ με αφορμή το βιβλίο «Ο Σάιμον ενάντια στην ανθρωπότητα» με θέμα τη σεξουαλική αγωγή και τις έμφυλες ταυτότητες

Μαίρη Χιόνη, Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας, επιστημονική συνεργάτιδα Πολύχρωμου Σχολείου & ORLANDO LGBT+ Ψυχική Υγεία Χωρίς Στίγμα.

Στο συνημμένο αρχείο μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες, τις ημέρες και ώρες των διαδικτυακών συναντήσεων, προκειμένου να δηλώσετε συμμετοχή.

Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Σας περιμένουμε!

Δημοτικός Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού Ρόδου