ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ- ΕΡΕΥΝΑΣ

Ιαλυσός 04-12-2018

Αριθμ Πρωτ: 1096

Προς:

ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ-ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΑ μέσω της ιστοσελίδας της Δ/νσης Β/θμιας Εκ/σης Δωδ/σου Ρόδου

Θέμα: Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την κατάθεση οικονομικής προσφοράς) σχετικά με την εκπαιδευτική εκδρομή της Β΄Λυκείου του ΓΕΛ Ιαλυσού στη Βουλή των Ελλήνων

ΣΧΕΤ: Y.A. 33120/ΓΔ4/6.3.2017 ΥΠΕΘ (ΦΕΚ 681 τχ Β΄/ 6.3.2017)

Υ.Α. 129287/Γ2/2011 Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. (ΦΕΚ 279/τ. Β΄/ 2-12-2011)

Y.A. 22064/Δ2/23-12-2016 Υ.Π.Ε.Θ. (ΦΕΚ 4227/τχ Β΄/28-12-2016)

Ο Διευθυντής του Γενικού Λυκείου Ιαλυσού ζητά την εκδήλωση ενδιαφέροντος από τα τουριστικά γραφεία για τη διοργάνωση τετραήμερης εκδρομής της Β΄ Λυκείου στη Αθήνα (επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων).

Συγκεκριμένα:

-Η εκδρομή θα πραγματοποιηθεί στο διάστημα 18, 19, 20 και 21 Ιανουαρίου 2019.

Η προσφορά της εκδρομής θα περιλαμβάνει:

-Μετάβαση Ρόδο-Αθήνα (αεροπορικώς) με πρωινή πτήση της Παρασκευής 18-01-2019, οδικές εκδρομές με τουριστικά λεωφορεία στο Ναύπλιο-Αρχαία Επίδαυρο και στους Δελφούς-Αράχωβα, μετάβαση από/προς το ξενοδοχείο, το αεροδρόμιο Αθηνών, τη Βουλή των Ελλήνων, του χώρους ξενάγησης και εστίασης καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής και επιστροφή στη Ρόδο με τη βραδινή πτήση της Δευτέρας 21-01-2019.

-Οι οδικές εκδρομές με τουριστικά λεωφορεία (υπερσύγχρονα – υπερυψωμένα κλιματιζόμενα τουριστικά λεωφορεία).

-Διαμονή στην Αθήνα ( 3 διανυκτερεύσεις) σε ξενοδοχείο τουλάχιστον 4 αστέρων (κατά προτίμηση στο κέντρο της πόλης σε ασφαλή περιοχή), σε δίκλινα-τρίκλινα δωμάτια για τους μαθητές και μονόκλινα για τους συνοδούς.

-Πρωινό στο ξενοδοχείο.

-Ο πιθανός αριθμός των συμμετεχόντων θα είναι 53 έως 56 μαθητές και 4 συνοδοί καθηγητές.

Η προσφορά θα πρέπει να περιέχει και να εξασφαλίζει τα παρακάτω:

-Υποχρεωτική Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, όπως ορίζει η κείμενη νομοθεσία, καθώς και πρόσθετη ασφάλιση για περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας μαθητή ή συνοδού καθηγητή.

-Την αποδοχή από το πρακτορείο ποινικής ρήτρας σε περίπτωση αθέτησης των όρων του συμβολαίου από τη μεριά του (εγγυητική επιστολή με ποσό που θα καθορίσει το σχολείο).

-Την αντιμετώπιση της περίπτωσης που δε θα πραγματοποιηθεί η εκδρομή στις προβλεπόμενες ημερομηνίες λόγω ανωτέρας βίας (καιρικές συνθήκες, εκλογές κ.λ.π.).

-Τα λεωφορεία που θα είναι στη διάθεση των μαθητών για όλες τις μετακινήσεις τους θα πρέπει να διαθέτουν όλες τις προβλεπόμενες από την κείμενη νομοθεσία προδιαγραφές (ελεγμένα από τα ΚΤΕΟ, έγγραφα καταλληλότητας οχήματος, επαγγελματική άδεια οδήγησης, ελαστικά σε καλή κατάσταση, πλήρως κλιματιζόμενα κ.λ.π.) καθώς και να πληρούν όλες τις προϋποθέσεις ασφάλειας για μετακίνηση μαθητών (ζώνες ασφαλείας, έμπειροι οδηγοί κ.λ.π.).

Για τις παραπάνω υπηρεσίες ζητείται η τελική συνολική τιμή (με ΦΠΑ) της εκδρομής, αλλά και η επιβάρυνση ανά μαθητή χωριστά. Με την προσφορά θα κατατεθεί από το ταξιδιωτικό γραφείο απαραιτήτως και υπεύθυνη δήλωση ότι διαθέτει το ειδικό σήμα λειτουργίας, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ.

Επιπλέον, στο φάκελο της προσφοράς πρέπει να υπάρχει απαραιτήτως το CDμε την προσφορά σε ηλεκτρονική μορφή (αρχείο docή pdf). Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν σε κλειστούς φακέλους το αργότερο μέχρι Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 11:00 το μεσημέρι στο γραφείο του Διευθυντή του ΓΕΛ Ιαλυσού (Πάροδος Δημοκρατίας, Ιαλυσός).

Θεολόγος Χρήστος