aimodosia2019Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 4 Δεκεμβρίου 2019 η Εθελοντική Αιμοδοσία στο σχολείο μας υπο την αιγίδα του τμήματος αιμοδοσίας τη Γενικού Νοσοκομείου Ρόδου. Στην αιμοδοσία συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες της Γ΄Λυκείου, που είχαν συμπληρώσει το δέκατο έβδομο έτος της ηλικίας τους, εκπαιδευτικοί, καθώς και κάτοικοι της ευρύτερης  περιοχής. Προηγήθηκε ενημερωτική συνάντηση με τη Διευθύντρια του τμήματος Αιμοδοσίας κ. Γκουιντάλια Μαίρη, τη Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2019, προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές/-τριες για την αξία και τη σπουδαιότητα της δωρεάς αίματος. Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα για συμμετοχή στην Εθελοντική Αιμοδοσία, αναγνωρίζοντας  ότι πρόκειται για ενέργεια ύψιστης πράξης αλληλεγύης και αλτρουισμού προς τους συνανθρώπους μας!