e-twinning Συνεργασία 2

Για δεύτερη συνεχή σχολική χρονιά το σχολείο μας συνεργάζεται με το Λύκειο: Lycée de la vallée du Cailly της Γαλλίας για την πραγματοποίηση ενός ευρωπαϊκού έργου e-twinning με θέμα: «The contribution of robotics in medicine». Λαμβάνοντας υπόψιν ότι η Ρομποτική στην υπηρεσία του ανθρώπου έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στη σημερινή εποχή, ιδρύσαμε το έργο αυτό, το οποίο θα είναι εξάμηνης διάρκειας. Στο έργο συμμετέχουν 5 εκπαιδευτικοί και 50 μαθητές και μαθήτριες και από τα δύο σχολεία (24 από την Ελλάδα και 26 από τη Γαλλία).

stem2

Χρησιμοποιώντας τη STEM μέθοδο διδασκαλίας θα εξετάσουμε τις εφαρμογές της Ρομποτικής στην Ιατρική. Απώτερος στόχος του έργου είναι η δημιουργία και λειτουργία μιας κατασκευής με τη βοήθεια του συστήματος S4A (Scratch for Arduino) με το οποίο εξοικειώθηκαν οι μαθητές/-τριες μας την προηγούμενη σχολική χρονιά (2017-2018).