ΚαρποίΟι μαθητές και οι καθηγητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν το χωριό Άγιος Ισίδωρος, τη Δευτέρα 18-12-17, για να πραγματοποιήσουν διάφορες δράσεις. Η υποδοχή και φιλοξενία των κατοίκων ήταν θερμή και εγκάρδια. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα τόσο όμορφο και παραδοσιακό χωριό του νησιού μας! Στην επιστολή που ακολουθεί εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στους κατοίκους του Αγίου Ισιδώρου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος διδασκόντων, η Μαθητική Κοινότητα και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Γενικού Λυκείου Ιαλυσού, θα θέλαμε να εκφράσουμε τις θερμές μας ευχαριστίες στον Πρόεδρο της τοπικής κοινότητας του Αγίου Ισιδώρου Ρόδου κ. Στέλιο Βονάκη και στους κατοίκους του χωριού για την θερμή υποδοχή και φιλοξενία που μας επιφύλαξαν τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2017, στην προγραμματισμένη επίσκεψη με όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας στο όμορφο αυτό χωριό της Ρόδου. Με αυτή την επίσκεψη μας δόθηκε η δυνατότητα να έρθουμε σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον, τα ήθη και τα έθιμα, την παραδοσιακή αρχιτεκτονική και την τοπική κουλτούρα μέσα από την συναναστροφή με τους κατοίκους του χωριού. Απολαύσαμε τα τοπικά εδέσματα που παρασκεύασαν οι γυναίκες του χωριού ως αποτέλεσμα της θερμής φιλοξενίας και αγάπης σας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με όλα εκείνα τα στοιχεία του λαϊκού πολιτισμού των χωριών του Ατταβύρου. Παρόλο που ο καιρός δεν ήταν σύμμαχος σ’ αυτήν τη δράση, εν τούτοις με τη βοήθεια των νέων και των υπόλοιπων κατοίκων του χωριού, μας δόθηκε η δυνατότητα να γίνουμε μέρος της τοπικής κοινότητας του Αγίου Ισιδώρου, παρεμβαίνοντας ακόμα και εικαστικά με την καλλιτεχνική ομάδα του σχολείου μας.Παράλληλα, στο γήπεδο της ομάδας του χωριού διεξήχθη το εσωτερικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου του σχολείου, δίνοντας στους μαθητές μας τη δυνατότητα να απολαύσουν τις ωφέλειες του αθλήματος σε συνδυασμό με το φυσικό κάλλος. Η φωτογραφική και δημοσιογραφική ομάδα των μαθητών του σχολείου μας, αποτύπωσε με εικόνες και συνεντεύξεις την εμπειρία της επίσκεψής μας στον Άγιο Ισίδωρο. Σας ενημερώνουμε ότι το συγκεκριμένο υλικό αξιοποιείται για την παραγωγή μικροταινίας με αφιέρωμα στον τόπο και τους κατοίκους μέσα στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Όταν αναχωρήσαμε για την Ρόδο κρατήσαμε στη μνήμη μας την κάθε γωνιά του χωριού, πήραμε στις αποσκευές μας - εκτός απότην αγάπη των κατοίκων - και την υπόσχεση για σύντομη επανένωση με αυτή την όμορφη κοινότητα.

Στέλιο, αγαπητοί φίλοι και κάτοικοι του Αγίου Ισιδώρου,

Σας ευχαριστούμε!