Συμμετοχή στη Δράση Let's do it Greece 2019

Logo horiz colour-1Η δράση Lets do it Greece με το σύνθημα «Γίνε η αλλαγή που περιμένεις» είναι η μεγαλύτερη εθελοντική δράση της χώρας υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Δημοκρατίας κυρίου Προκοπίου Παυλόπουλου. Αυτή τη μέρα χιλιάδες εθελοντές  απλώνονται σε δάση, παραλίες, ποτάμια, λίμνες, ρέματα, βυθούς, γειτονιές, σχολεία, πάρκα, καθαρίζοντας και ομορφαίνοντας τις περιοχές τους. Έτσι για όγδοη συνεχόμενη χρονιά η Κυριακή 7 Απριλίου 2019 ορίστηκε ως μέρα της δράσης αυτής.

Ο μεγάλος στόχος των διοργανωτών της δράσης είναι μέχρι το 2021, να  αγγίξουν το 5% του Eλληνικού πληθυσμού με δράσεις σε 3.000 σημεία στην Ελλάδα. Η συμμετοχή είναι ελεύθερη για όλους και οι δράσεις οργανώνονται αυτόνομα από την κάθε ομάδα.

Το σχολείο μας με ομάδα εθελοντών από μαθητές και εκπαιδευτικούς συμμετείχε σε αυτή τη δράση αναλαμβάνοντας να καθαρίσει μέρος του κήπου του σχολείου από τα αγριόχορτα και να φυτέψει κάποια νέα δέντρα. Συγχρόνως, πραγματοποιήσαμε μια εκδήλωση στο eTwinning Live, δίνοντας στο στίγμα του σχολείου μας σε Ευρωπαϊκό επίπεδο σε θέματα εθελοντισμού.