Δράση για την Παγκόσμια Ημέρα για το σύνδρομο Down (WDSD)

kaltsesΗ 21η Μαρτίου (21/3) έχει επίσημα καθιερωθεί από τον Οργανισμό των Ηνωμένων Εθνών ως η «Η Παγκόσμια Ημέρα για το σύνδρομο Down» (WDSD). Πρόκειται για «λογοπαίγνιο» καθώς το σύνδρομο αυτό προκαλείται από τρισωμία του 21ου χρωμοσώματος. Ο οργανισμός Down Syndrome International (DSi), ενθαρρύνει φίλους απ’ όλο τον κόσμο να επιλέγουν τις δικές τους δραστηριότητες και εκδηλώσεις για να βοηθήσουν στην ευαισθητοποίηση σχετικά με το σύνδρομο Down, το νόημα του συνδρόμου αυτού και τον τρόπο με τον οποίο τα άτομα με σύνδρομο Down διαδραματίζουν ζωτικό ρόλο στις ζωές και τις κοινότητές μας.

Οι άνθρωποι που ζουν με αυτό το σύνδρομο, οι οικογένειές τους, οι φίλοι τους και οι δάσκαλοι/-ες τους, προσπαθούν να δημιουργήσουν μια παγκόσμια φωνή, υποστηρίζοντας τα ίσα δικαιώματα στην εκπαίδευση και την εργασία, την ευημερία και την ένταξη τους στην κοινωνία μας. Αυτό που προτείνεται ως δράση για αυτήν την ξεχωριστή ημέρα ως ένδειξη υποστήριξης είναι να φορέσουμε όσο το δυνατό πολύχρωμες κάλτσες και αν είναι δυνατό διαφορετικές! Μέσα σε αυτό το πνεύμα στο σχολείο μας πραγματοποιήσαμε μια δράση που προτάθηκε στο eTwinning με σκοπό την ευαισθητοποίηση των  μαθητών/-τριων  μας. Συγκεκριμένα, οι μαθητές/-τριες της Ομάδας Θετικού Προσανατολισμού αποφάσισαν να πάρουν μέρος στη δράση που διοργάνωσε το e-Twinning για αυτή την ημέρα, στο μάθημα της Βιολογίας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Αγγελίδη Χριστίνα, συζητώντας το θέμα διεξοδικά και ζωγραφίζοντας πολλές χρωματιστές κάλτσες τις οποίες στόλισαν σε περίοπτη θέση στο σχολείο μας!