Συμμετοχή στην Ημερίδα Μαθηματικών

Το σχολείο μας συμμετείχε στην Ημερίδα Μαθηματικών για την παρουσιάση των Δημιουργικών Εργασιών με δεκατέσσερις μαθητές και τους μαθηματικούς κ.Ζακοπούλου Έρη, κ. Μπαντουβάκη Ολυμπία και κ. Τζιούφα Νίκο. Η Ημερίδα πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τον εορτασμό του Έτους Μαθηματικών όπως καθιερώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας το έτος 2018.

Οι εργασίες του σχολείου μας που παρουσιάστηκαν ήταν:

1) Το Πυθαγόρειο Θεώρημα: σημείο σύγκλισης πολιτισμών με τους μαθητες της Α΄Λυκείου: Κεφάλα Μαριέττα, Κουκουτούδη Δήμητρα, Κούτρα Σεβαστιανή, Κυπραίου Κατερίνα, Κυπριώτης Στέφανος, Κώστα Νατάσα, Λαζαρίδου Μαρκέλλα, Λυμπεροπούλου Βαλασία, Μακεντούδης Νικόλαος  με υπεύθυνο καθηγητή τον κ.Τζιούφα Νίκο

2) Γνωρίζουν οι μέλισσες Μαθηματκά. Η γλυκιά ιστορία του μελιού και μια πραγματική μέτρηση με τους μαθητές της Β΄Λυκείου: Γιαννάκα Χριστόφορο, Κλάδο Γρηγόρη, Κυπραίου Νατάσα και Κρητικού Παρασκευή

3) Η Χρυσή Τομή: Γεωμετρική Κατασκευή με το μαθητή της Β΄Λυκείου Ιωακειμίδη Κωνσταντίνο με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Μπαντουβάκη Ολυμπία

δημιουργικές4

Η Ημεριδα είχε μεγάλη συμμετοχή από όλα τα σχολεία της Ρόδου και  είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον. Μετά την παρουσίαση των εργασιών ακολούθησε στρογγυλό τραπέζι στο οποίο το κύριο θέμα συζήτησης αποτέλεσε "η ομορφιά των Μαθηματικών", στο οποίο συμμετείχαν αποκλειστικά οι μαθητές. Δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές της Ρόδου να ζήσουν μια πραγματική ημερίδα,   και να αποκομίσουν σημαντικά οφέλη από τη συμμετοχή τους σε αυτή. Ευχαριστούμε τον κ.Καραγιάννη Ιωάννη, Σχολικό Σύμβουλο, για την πρωτοβουλία της διοργάνωσης  και το 1ο Λύκειο Ρόδου για την φιλοξενία του.

δημιουργικές2

δημιουργικές1