3η Δεκεμβρίου Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

gia anapiria 2aΤη Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2017 με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, κατόπιν πρόσκλησης του Υπουργείου Παιδείας πραγματοποιήθηκαν δράσεις και εκδηλώσεις των μαθητών και μαθητριών του Γενικού Λυκείου Ιαλυσού. Στο πλαίσιο αυτό παρουσιάστηκαν δύο ταινίες μικρού μήκους, η εικαστική ομάδα του σχολείου με υπεύθυνη την κ. Λίτινα Αουρόρα φιλοτέχνησε κολάζ με θέμα τα δικαιώματα των ανθρώπων με αναπηρία και η μαθήτρια Δέσποινα Γκογκόση κάλυψε φωτογραφικά το γεγονός.

Επίσης, ομάδα των μαθητών της Γ΄Λυκείου παρουσίασε ξανά στην ελληνική νοηματική γλώσσα το τραγούδι του Τζ. Πανούση και του Αλ. Ιωαννίδη «Εγώ και εσύ μαζί». Τη γλώσσα διδάχθηκαν στο πλαίσιο πρότζεκτ στην Α΄Λυκείου με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Κατερίνα Μαυρίδου. Υπεύθυνη καθηγήτρια για την εκδήλωση ήταν η κ. Δήμητρα Κιούση. Περισσότερες λεπτομέρειες για τη δράση μπορείτε να βρείτε στο Ηλεκτρονικό Περιοδικό του σχολείου μας «Το Τελευταίο Θρανίο».

Ημέρα για αναπηρία1a